KTamas' Blog

Remember kids, if Internet Explorer is brave enough to ask to be your default browser, you're brave enough to ask that girl out.

Muszaj valamit talalnom amivel az agyamat organizalom

· 36 words · 1 min read

Addig is, ide irom, le, hogy a helyes parancs arra, hogy kilistazzuk egy adott mappa .-ttal kezdodo almappait es semmi mast:

ls -d /path/to/mappa/.*/

Rendszergazda aki harmadszorra guglizta ki ket ev alatt ezt cimu rovatunkat hallottak.

John Boutte – The Treme Song

· 52 words · 1 min read

Volt tavaly egy igen kivalo HBO-s sorozat, a Treme, ami a Katrina utani New Orleansrol szol. A The Wire-rel hiresse valt David Simon csinalta, es a sorozat igenjo karakterdrama lett, jobbnal jobb zenekkel fuszerezve, a masodik evad nemreg kezdodott, hallgassuk is meg az egeszen kivalo introzenet: John Buotte – The Treme Song

iframek es popupok (toredekek a fejleszto naplojabol)

· 87 words · 1 min read

Van egy iframed, abbol nyit a felhasznalo egy popupot, kulso webszolgaltatassal valo autenikalas celjabol, adsz neki egy callback URL-t, ami viszont ugye a popupba iranyit vissza, te viszont szeretned, ha az iframe tartalma lecserelodjon, majd bezarodjon a popup. Hogy csinalod? Ugy, hogy egy ilyesfajta HTML-t (es benne levo js-t) adsz meg callbacknek:

vim

· 572 words · 3 min read

Nem tudom mikor kezdodott igazabol. Regen, maces koromban en is TextMatet hasznaltam persze, like all the cool kids in town, akkor foleg Rubyhoz, meg a Railses kiserletezeshez. Kesobb jott a Windows es Ubuntu kozott orlodo korszakom, amikor leginkabb semmit, mert sokkal keveset programoztam, de talan akkor talaltam meg ezt a ket blogpostot: Rails on VIM illetve Rails on Windows.

(wow, ez tenyleg ket eve volt mar? Repulazido es egyeb kozhelyek.)

Ekkor mar kiserletezgettem a vimmel, mindenesetre a ket tutorialt vegigtoltam, felraktam a teljes akitaonrails vimfilesot, jatszottam a vimtutorral (szegyellem, de azt azota se toltam teljesen vegig), nezegettem cheat sheeteket, olvastam itt-ott-amott hogy ez tenyleg milyen jo, ugyetlenkedve hasznaltam, neha, es aztan bizonyos kornyezetekbe (pl. szervereken amiket adminisztralok) be is alltam ra, mint szovegszerkeszto, kicsit esetlenul, tudtam max egy tucat parancsot, de mar ugy is kenyelmesebb volt, mint pl. a nano.

Igy teltek az evek, kozben a cegbe’ ujra lett egy macem, vissza is estem TextMatebe ha kodolni kellett valamit, otthon pedig atalltam Ubuntura, ha nagyritkan kodolni kelett, akkor, helyenkent szerencsetlenkedve, de vimben csinaltam. Aztan gazzsal megirtuk harom ejszaka alatt a bullshitbingot (ne kattintsd le, erre a kodra egyikunk se igazan buszke), es akkor ledozeroltam az aktualis harmincpluginos internetrolszedett vimconfigom, lenyultam gazs huszsoros configfajljat, beraktam meg par dolgot, es mar-mar produktivan dolgoztam benne.

Fast-forward par honap, eljo aprilis masodik fele, zajlik az elet (hajjaj, de meg mennyire), mindenesetre tobbszor felvetettuk egymasnak gazzsal, hogy mostmar meg kene rendesen irni a bingot — es ezt ismetelten egy masik, hamarosan megirt postra hagyom, mert nagyon elkalandoznek –, elkezdtunk mindenfele dolgokat kodolni, en gyakorlatilag vegigkodoltam a teljes husvetot, es valami tortent, mar nem vagytam vissza TextMatebe, mar jol ereztem magam. Ha valami feature kellett, on-the-fly felraktam (a pathogen + git submodule kombo nagyon utos), es most bo ket het utan itt tartok, van egy ketszeresere nott vimrc, osszejott idokozben vagy’ 10 bundle (amiket viszont hellyel-kozzel tenyleg hasznalok), es azzal, hogy tenyleg napokat kodoltam at, megtanultam igazan ertekelni azt, ha van egy jo szovegszerkeszto, ami alapvetoen tenyleg a keze ala dolgozik, es ugy szabod testre, ahogy te akarod.

Itt van peldaul a vim 7.3 legnagyobb ficsorje, amit par napja talaltam meg a hires Coming home to vim cikkben, az undofile. Ha bekapcsolod (most. kapcsold. be.), akkor onnantol kezdve, hogy eloszor letrehoztad/megnyitottad az adott filet, az osszes letezo valtoztatasod ever kovetve van, es termeszetesen visszavonhato. Akkor is, ha azota hatszor ujrainditottad a geped es tizenotszor a vimet. Gyakorlatilag kapsz ingyen egy automatikus mini-verziokezelest, foleg, hogy a vimnek nem szimpla undoja, hanem undo treeje van, azaz ha visszavontal ket dolgot es csinaltal egy masikat utana, attol meg nem veszett el az a ket dolog, amit te visszavontal.

(A kovetkezo az lesz valoszinuleg, hogy ezt eggyel tovabb viszem, es az undofajlokat is berakom az adott git repoba es igy szinkronizalom gepek kozott, de meg nem dontottem el teljesen, mert a repoba szemetelesnek erzem valahol)

Ezt igy viszont nehez nekem elsore igazan effektiven hasznalni, van erre viszont a Gundo nevu plugin, ami vizualizalja az undo treet, es a kovetkezot kapod, mutatom, egyszeruen gyonyoru (az egerkurzor senkit ne tevesszen meg, a valodi kurzor a [9]-estol balra levo o-n all):

De tudnek meg lelkendezni meg peldaul olyan aprosagokrol, mint peldaul a vim-coffee-script CoffeeCompile funkcioja, amit be lehet loni ugy, hogy a kijelolt coffeescriptnek megmutatja a javascript outputjat gombnyomasra (koszi LacKac!). Vagy a kulonbozo splitek. Vagy…

Es persze, ez csak egy eszkoz, de mikor hasznalod tiz oran keresztul egy nap, akkor ez mind-mind fontos.

:wq

Koltozes a felhobe

· 374 words · 2 min read

Ket dolog tortent, az egyik, hogy mostanaban folyton elszallt a php-nginx kombo egyszercsak a 64 megas VPS-en, amit anno osszeraktam. Frissitettem, megneztem a konfigokat, megis, egyszercsak elhalt az egesz, kezzel kellett ujrarugni. A masik dolog, ami tortent, hogy mikor tegnap este ismetelten kaptam a pingdomtol emailt, hogy “DOWN alert: blog (blog.ktamas.com) is DOWN”, akkor azt mondtam, hogy oke, eljatszotta az utolso lehetoseget is a helyzet, holnap (azaz ma) uj VPS-t keresunk.

Azaz, kerestunk volna, mert ma reggel kaptam egy emailt, ami igy kezdodott:

“You have been selected to enter the PHP Fog Beta program!”

A masik dolog, ugyanis ami mostanaban tortent, az az volt, hogy egyre-masra bukkannak fel a hacker newson Heroku-szeru cloudos PaaS-ok (Platform as a Service), eloszor talan pythonhoz-djangohoz, majd kesobb mindenfele mas programnyelv/framework/egyeb kombohoz. Mint anno a betas Heroku, ok is altalaban ingyenes betakra epulnek, hogy az emberek jol kibetatesztelik az ingyenes/olcso szolgaltatasert cserebe az egeszet. Raadasul a deployment szinte kivetel nelkul giten keresztul megy, ami iszonyat kenyelmesse teszi a dolgot, mostanaban egyre tobb projekten dolgozok amihez amugyis azt hasznalom (itt a githubom, nem disznolab). De eloreszaladok, ez egy masik blogposzt temaja lesz, remelhetoleg hamarosan.

Szoval kaptam PHP Fog betat, amire miert is ne alapon bejelentkeztem meg circa szuk ket honapja, megcsinaltam az accountot, csinaltam egy uj wordpress appot (fel evig ingyenes a legkisebb csomagban, aztan majd meglatjuk), kidumpoltam az adatbazist a regi szerveren, kimasoltam a gepemre a regi wordpress mappammal egyutt, git-cloneoztam a repot arrol az URL-rol, amit a PHP Fog adott nekem, felulirtam a wp-content mappat a regivel, behuztam PhpMyAdminbol a regi adatbazist, eeees… futottam meg egy kort a supporttal, mert hiaba pusholtam a szerverre, hiaba mondta h sikeres, a friss wordpress telepites nem nagyon latta a repoba rakott fajlokat. Mindenesetre dicseretes, hogy a szupportosok szombat ellenere par ora alatt valaszoltak es megjavitottak a helyzetet, atraktam a domain A-rekordjat, ujraimportaltam a DB-t mert azota irtam egy posztot, es most meg eppen ezt irom.

A felho tehat borzasztoan kenyelmesse tesz dolgokat, ami persze nem jelenti azt, a helyzet felhotlen lenne (elnezest), az elmult napokban is voltak erre peldak, ugye, mindenesetre programozooldalrol tenyleg iszonyat kenyelmesse tesz dolgokat, hogy (kis tulzassal) git push, es szevasztok. A bennem levo controlfreak rendszergazda most epp el van tehat nyomva, de biztos ki fog jonni egyszercsak…

Toredek a kalandjaimbol a git vilagaban

· 27 words · 1 min read

git submodule foreach git pull origin master

Na, igy frissitjuk egy paranccsal szepen az osszes submodule-t (termeszetesen vim config bundle mappaja). Kiblogolom, hogy meglegyen c. rovatunkat hallottak.

Access Main Computer File

· 61 words · 1 min read

A “kiblogolom hogy meglegyen” iskola jegyeben az utobbi idok egyik legjobb tumblija egyertelmuen az Access Main Computer File, ami a kulonbozo filmekben levo hamis szamitogepkepernyoket gyujti, mar most egeszen elkepeszto kollekcioja van.

Csak reszben kapcsolodik, de nem maradhat ki a mindenfele vegtelensegig elesen zoomolo szamitogepes jelenetek zsenialis parodiaja sem, amit a Red Dwarf kovetett el. UNCROP!

[ez a video mar nincs.]