KTamas' Blog

Remember kids, if Internet Explorer is brave enough to ask to be your default browser, you're brave enough to ask that girl out.

Na azert…

· 85 words · 1 min read

After the scare from two weeks ago (‘Futurama’ cast in limbo), TheStar announces that the whole cast has signed up for the new Futurama seasons.

[T]he entire voice cast of Futurama has just signed a new contract with Fox after weeks of intense salary negotiations. […] The compromise agreement, with the studio paying more and the actors accepting less, comes after the announcement of a 26-episode pick-up here by Comedy Central.

via Can’t Get Enough Futurama: News: Old Futurama Cast is New Futurama Cast.

*whew*

Szóval holnap biciklire pattanunk…

· 36 words · 1 min read

…és letekerünk Velencére egy hétre, ezen az úton:

Azért majd körbemegyünk párszor a tó körül meg ilyesmi. Aztán majd lesz pár nap Ráckeve meg aztán ki tudja, a lényeg, hogy két hét semmittevés van tervbe véve.

ekönyvekről és olvasókról, most leginkább PDA-król

· 489 words · 3 min read

Olvasni jó, szól a tézis, ehhez nincs is sokat hozzátennem, mert tenyleg jó, most azonban nem erről lesz pont szó, hanem a médiáról, amin keresztül olvasnunk. Szintén tézis hogy nagyobbfajta CRT/LCD kijelzőről olvasni kényelmetlen, fárasztja a szemet és különbenis; ezért kell valami, amiről nem annyira, így el is érkezünk az opcióinkhoz, amiből kettő van: PDA-k (Windows Mobile-alapokon) és az eInk alapú ‘rendes’ ekönyvolvasók. Na meg az iPhone, de arról most nem beszélünk.

Hardver

A PDA egyértelműen a költséghatékonyabb opció, 10 és 50ezer HUF között tuti találunk erre megfelelő példányt (nagy valószínűség szerint használtan), bár ha a minőségre utazunk, akkor jelentősen lecsökkennek a választási lehetősegek két márkára: a HP-ra és a Fujitsu-Siemensre, ugyanis ők gyártanak/tottak VGA felbontású, magas DPI-vel rendelkező, és összességében jóminőségű kijelzős készülékeket.

HP fronton két készülék van, 4″-os kijelzőkkel: a hx4700 és a 214. Az előbbi régebbi típus, de a mai napig a legszebb kijelzős PDA, cserébe ergonómi problémái vannak, például a HP-sok egy betépett pillanatukban touchpadot raktak rá. Ezenfelül újabb Windows Mobile (5, 6, 6.1) változó sikerrel és sebességgel fut rajta, de a 2003SE-vel stabilan elketyeg.

A 214-es újabb, relative friss WinMobile 6.1-es rendszerrel érkezik, újabb kijelző van benne ami azonban az én izlésemnek hajszálnyit sárgás árnyalatú, de még bőven jó, ezt még drágábban vesztegetik, de jó esetben már le lehet csapni emberi áron egy használt példányra.

Mindkét készülékkel sokkal részletesebben foglalkozik Dworkyll az E-könyv olvasók blogon, mindenképpen érdemes végigolvasni, akiket komolyabban érdekel esetleg egy ilyen.

Sajnos nekem nem sikerült elég olcsón találni a használtpiacon egyik példányból se mostanság, így maradt a FuSi, ami szintén két modellel száll ringbe, a Loox 720-szal és az N560-nal (ebből az előbbit vettem).

A 720 szintén nem mai darab, viszont a hx4700-al megegyező minőségű, annál kicsivel kisebb (3,6″-os) kijelzővel rendelkezik, szintén Windows Mobile 2003SE fut rajta, a célnak az is megfelel, és a HP gépénél sokkal ergonómikusabb (rendes d-pad meg gombok), még egy jog dialt is kapott a bal felső sarkába.

Az N560 3,5″-ös kijelzővel érkezik, már WM5 fut rajta, igazából sokat nem tudok róla, de állítólag annak is szép képe van.

Az eInkes olvasókról majd egy másik posztban, erről szinten lehet bővebben olvasni a már fentebb említett blogban.

Szoftver

Villanykönyveink rendezgetésere és konvertálására a calibre ajánlott. Támogatja az összes népszerű formátumot, konvertál mindent ePubba és mobiba, tárol mindenféle metaadatot amikre persze szűrhetünk is, és ínséges időkben még akár olvashatunk is vele.

Olvasni PDA-n két szoftverrel jó: az egyik a Mobipocket Reader, a másik meg a uBook. Mindkettő egész komoly tudással rendelkezik, A Mobipocket egyszerűbben kezelhető, könnyebben konfigurálható, a saját formátumát és még egy-kettőt jól támogat. A uBook elég egyedi darab, a készítői ugyanis saját, erősen buherálható renderet raktak össze, így mindenki kellően testreszabhatja, hogy is nézzen ki az egész felület és a kedvenc betűtípusa pontosan hogyan is legyen élsimítva.

(balra Mobipocket, ClearType élsimítással; jobbra uBook, a saját megoldással. Kattintva nagyobb.)

Betűtípusokat pedig az emberek izlése válogatja, én mindenesetre ajánlanám a Caecilia (LT) Roman 55-öt.

Én most elmentem Strossot olvasni.

A Word spellcheckere

· 14 words · 1 min read

Ennyit ér. Oké, nyelvfüggő, vannak jobb meg rosszabb szótárak is. Ez épp a holland.

Az úgy volt…

· 120 words · 1 min read

…hogy fanta furcsa számokat kezdett betwittelni, hamarosan #ashes hessteggel, mindennek nem volt semmi értelme, majd de. Aminek azonban megint nem volt, az az, hogy öt nap után döntetlen lett egy játék. Meg is kérdeztem, hogy ezt így hogy, nos, hát így.

Match drawn. Bár a draw tényleg döntetlent jelent, ez esetben azonban sokkal helyesebb az eldöntetlen szót használni. Ugyanis nem egyenlő, döntetlen lett a végeredmény hanem letelt az 5 nap és nem született eredmény. (“The result of a match is a draw if a match is concluded, as defined in Law 16, without being a win or a tie.”) Eldöntetlen maradt a mérkőzés. De leírom részletesebben, hogy miről is van szó.

A szabályok, meg mindez részletesebben itt olvasható, mégegyszer danke.