KTamas' Blog

Remember kids, if Internet Explorer is brave enough to ask to be your default browser, you're brave enough to ask that girl out.

Draftokat takarítottam

· 99 words · 1 min read

mint az esetleg feltűnhetett, mindenféle régi be nem fejezett, vagy befejezett de már nem publisholt cuccokat toltam most ki. Meg még lehet fogok is.

Azon gondolkoztam egyébként, hogy lehet, kéne valamiféle heti olvasónaplót csinálni, bár nem blogoltam könyvekről ezer éve, valahol több hónappal ezelőtt kell akkor kezdenem. Különbenis a multkor egy bulin valaki nagyon lelkesen győzködött — miután lelkesedtem neki pár percet vagy Scalzi Old Man’s War kvadrológiájáról, vagy a Newsflesh trilógiáról — hogy nekem könyvesblogot kéne indítanom, amit kicsit túlzásnak érzek, de csak írni fogok valamit azokról a dolgokról, amiket elolvastam, főleg hogy az előző sorozatom egyszercsak abbamaradt.

Még több King Charles

· 72 words · 1 min read

Szerepelt régebben már a napi loop sorozatban az egyik dalával, de mikor Ildi átküldött tőle még egy adag számot, akkor a Mississippi Isabel mellett rákaptam még pár számra:

King Charles - Love Lust

King Charles - Mr. Flick

King Charles - Ivory Road

King Charles - Bam Bam

King Charles - Time of Eternity

(ez egy ősrégi draft volt, azóta kijött már a srácnak az első CD-je is, rongyosra is lett hallgatva.)

PubSubHubBub

· 122 words · 1 min read

Egy újszülöttnek minden vicc új, mondják, de az megvan mindenkinek hogy a Feedburnerben egy klikkel be lehet kapcsolni a PubSubHubBubot (ami nincs bekapcsolva alapból, nem igazán értem, miért)? A Publicize -> PingShot alatt van a fícsör. És így nem fél nap alatt frissül a Google Readerben az adott feed.

Az persze másik dolog, hogy maga a Feedburner 10-20-30 perc delayyel dolgozik, ezt úgy lehet kiküszöbölni, hogy mi magunk is megpingeljük a Feedburnert, mikor a frissül a feedünk. Mióta a gugli megvette a szolgáltatást, azóta leginkább csak romlott, a dokumentációhoz vezető linkek például halottak, de lehet találni példakódot. A végén pár sor az egész. Sőt, annyit kavartam hogy bekötöttem a Superfeedrt is, úgyhogy one way or another mindenképp PuSHolva lesz a feed, realtime.

Feed nagytakarítás

· 128 words · 1 min read

Leginkább note to self jellegű a bejegyzés, de hátha másnak is haszos lehet.

Az alapprobléma: nagyon sok feedet olvasok (587 jelen pillanatban), és szeretném tudni, nem-e változott meg valameliknek a címe / szűnt meg az oldal időközben.

A megoldás: végigmegyünk a feed URL-jein, és megnézzük, melik dob valami más HTTP státuszt, mint 200, ami ugye az OK.

Az eszközök: Ruby, Curl, valami posix-kompatibilis rendszer (Linux, OSX etc.)

Első körben letöltjük az OPML fájlunkat a readerből. Utána ennek a ruby scriptnek a segítségével kiszedjük belőle az URL-eket a subscription_urls.txt fájlba.

Ezután ez a script szépen végigellenőrzi a feedek HTTP státuszát (az outputot iranyitsuk tetszőleges szövegfájlba), végül nyissuk meg ezt a fájlt, és nyomjunk rá egy sortot kedvenc szövegszerkesztőnkben és indulhat a vadászat: minden ami nem 200-zal kezdődik, az gyanús.

Rukkola bookmarklet update 4: this is not a goodbye

· 105 words · 1 min read

Jelentősen megkésett ez a poszt, és valószínű már mindenki észrevette magától, de azért megírom a történelmi kontinuitás kedvéért: a Rukkolába mostmár vagy’ 2 hete belekerült ez az igen jelentős fejlesztés:

Ezzel a bookmarklet tulajdonképpen elérte a célját, mostantól csak át kell kapcsolni magunkat happoló módba és onnantól rakenroll minden.

Ami még hiányzik, az a végtelenscrollozás. Igérni nem akarok semmit, azt viszont elárulom, hogy pár napja már belülről bomlasztom a rendszert, bár egyelőre a legynagyobb szívügyemre koncentrálok az oldallal kapcsolatban: a sebességre. Ennek ellenére egyáltalán nem kizárt, hogy egyszercsak megjelenik a Rukkolán a végtelenscroll is beépített fícsörként, sőt.

Mindenesetre köszönet mindenkinek aki visszajelzéseket és/vagy bugokat küldött.

My adventures in the world of bookmarklets (még mindig benne vagyok az internetben rovat)

· 118 words · 1 min read

Szóval, mint azt korábban beharangoztam, előadtam a Budapest.js-en a bookmarkletekről. Lastminute kérésként érkezett, hogy mondjam angolul, merthogy lesz egy külföldi vendég, és én örömmel mondtam igent, mert úgyis ki akartam már próbálni ezt az egész public speaking dolgot angolul is. Az eredmény egyrészt a lentebb embedelt videóban található, másrészt az összes hozzá kapcsolódó link megtalálható ebben a workflowyban.

Mindenesetre, előadni jó, és angolul előadni nekem mégjobb. Sokkal kevésbé voltam így lámpalázas a prezentáció alatt, nem tudom, lehet szimplán azért mert én nagyon szeretem angolul hallatni a hangomat és ez egy hatványozottan jó alkalom volt rá.

Csak az előadás előtti egy hétnyi tömény stresszt, azt kell még kivédeni, de már vannak ötleteim legközelebbre.

P.S. javasolt HD-ben nézni, arra optimalizáltam.

Még mindig Kindle (benne vagyok az internetben rovat)

· 52 words · 1 min read

Írtam egy viszonylag hosszabb tesztet a Kindle 1-ről, az ekönyvolvasó blogon lehet elolvasni. Köszönet Keltnek a szerkesztésért, illetve Dworkyllnak az elő- és utószóért, na meg a lehetőségért.

Egyébként megjött a Paperwhite-om, le is tesztelte az Origó, én kijátszottam magam, és ma el is adtam. Ha lesz ihletem hozzá, megírom majd, hogy miért.

Kindle (a sokadik, de természetesen nem az utolsó)

· 207 words · 1 min read

Miután meghalt/kinyírtam (a kívánt rész aláhúzandó) a harmadik Kindle Keyboardomat is — ezúttal ismételten a képernyő –, úgy döntöttem, hogy ez a generáció nem elég, nos, strapabíró számomra. Ezenfelül amúgyis szerettem volna kicsit kipróbálni, milyen az, ha az ember csak a telefonján/iPaden olvas (spoiler: egészen jó). Úgyhogy a negyedik, csereként érkezett Kindle boldog új tulajdonosa Ildi lett, én pedig eltöltöttem pár hetet úgy, hogy otthon egy második generációs iPaden, útközben pedig a Nexus S-emen olvastam.

(Ja, igen, szóval alapvetően másfél évet bírnak nálam a telefonok, és a Blade-et majdnem ennyi idő alatt harcoltam le olyan állapotba, hogy kénytelen voltam új után nézni. A Nexus S-ről lehet írok majd egy másik posztban, alapvetően egy remek telefon es a 4.1-es Android már-már jónak mondható.)

Aztán megláttam a Vaterán pár hete olcsóért egy Kindle 1-et, és mivel régi álmom volt egy ilyen, mint szexi közelrégi technológia — a másik ilyen egy utolsó generációs, 12″-es Powerbook –, lecsaptam rá. Nagyjából ugyanakkor lett bejelentve a Paperwhite is, masfél hétig tudtam ellenálni a kisértésnek, hogy előrendeljem. Szóval az is jön majd, október végén. Addig pedig marad a K1, ami a mai napig remekül megállja a helyét, mint könyvolvasó, erről azonban egy másik irományban és egy másik blogon (egyet találhattok, hol) fogok írni hamarosan.

Javascript Meetup előadás a bookmarkletekről

· 77 words · 1 min read

Ha már annyit játszottam most bookmarkletekkel (najó, csak eggyel), gondoltam előadok róluk egyet a javascript meetupon, szóval, izé, gyertek el, természetesen a rukkolás bookmarkletről lesz szó főleg, de cameozni fog a régi, már-már elfeledett netpincéres is.

Amúgy is úgy vagyok vele, hogy szeretném megtanulni ezt az emberek előtt beszélés nevű dolgot, ez kiváló alkalom lesz a gyakorlására.

(valójában ez a post csak azért született, hogy rugdossam magam, és elkezdjem megcsinálni az előadást amit előző nap fogok összedobni)

Rukkola bookmarklet update 3: リライト

· 106 words · 1 min read

Kiment az új verzió a bookmarkletből, amiben majdnem az egész újra lett írva, leginkább azért, hogy kezelhetőbb és logikusabb legyen a kód, valamint ezzel együtt kijavítottam néhány bugot ami fennált az előző verzióban (például ha nem az első oldalon kapcsoltad be, akkor csakazértis onnan kezdte tölteni a könyveket), valamint került bele pár egyéb hibakezelés ill. figyelmeztetés is. Egészen furcsa, hogy mostmár tényleg vannak Felhasználóim meg minden, napi 20-30 ember használja stabilan.

Mindenesetre elvileg mindennek mindenhol működnie kell, ha véletlenül valami valahol mégse menne, azt jelezzétek kommentben, emailben etc. A bookmarklet frissítéséhez nem kell továbbra se semmit csinálni, a gomb egyszerűen mostantól az új verziót tölti be.