KTamas' Blog

Remember kids, if Internet Explorer is brave enough to ask to be your default browser, you're brave enough to ask that girl out.

Hasznos OSX-es cuccok: Grabbox

· 111 words · 1 min read

h0

Screenshotok megosztására OSX-en temérdek megoldás van, én a Grabboxnál kötöttem ki. Kicsi, ingyenes, beépül a menüsorba és nem kér enni, egyszer belövi az ember, és működik. A nevében lévő “box” nem véletlen: a vele készült screenshotok bekerülnek egy kívánt Dropbox mappába (a Public mappánkon belül), és a vágólapra kerül a képnek a linkje, megosztásra képen. A legszebb az egészben pedig az, hogy screenshotokat pontosan ugyanúgy készítünk, mint eddig: Command-Shift-3/4. Két apró kényelmetlenség: nekem a felbukkanó Growl értesítésre kattintás valamiért nem megy nekem (az utóbbi fél évben nem használtam ezt egyszer se igazából), illetve ha több képernyője van az embernek, akkor mindkettőről készül screenshot, de csak a második linkje kerül automatán vágólapra.

gw

mac, osx

Hasznos OSX-es cuccok: Day-O

· 98 words · 1 min read

A Microsoftnál elég korán felismerték, hogy az emberek a dátumbeállító ablakot sokszor naptárnak használják, olyannyira, hogy a Windows 7-re* ez egyenesen feature lett, a jobb alsó sarokban lévő órára és/vagy naptárra kattintva előjön egy pontosan erre használható naptár.

day-o

Ez a szolgáltatás sajnos teljesen hiányzik az OSX-ből, szerencsére élelmes fejlesztők felismerték rá az igényt, én erre a Day-O-t használom. Pontosan annyit tud, hogy feldob egy naptárat, ami között lehet navigálni, visszatérni az aktuális hónapra, és nem mellesleg kijelzi az időt és/vagy dátumot a kívánt formában.

day-o options

* Asszem valójában Vista óta, de mint az köztudott, a Vista nem történt meg

mac, osx

Norvégiában hétfő

· 322 words · 2 min read

Hajnal fél hatkor keltem, mert hatkor már indultunk is Norvégiába, előtte még beugrottunk az irodába felkapni az új routert-switchet-szervert, aztán pedig mentünk az autopályára a világ egyik legdrágább városa felé. Nagyjából 9-re érkeztünk meg, kicseréltem, amit kell, majd megállapítottam, hogy ez műküdik, bár volt egy kis kitérő azzal, hogy miért tudom megölni a teljes irodában az internetet egy jól irányzott speedtesttel: leginkább azért, mert DSL van, ami nem szereti annyira, mikor elkezdik komolyabban terhelni a feltöltést, valamint a sávszélt relatív szűkebben mérik az irodában (“csak” 24/4 MBit).

12 előtt nem sokkal elmentünk ebédelni, ami arrafele szokatlan: mint kiderült, Norvégiában az a szokás, hogy ebédre hideg szendvics van (vagy ha nagy cégnél dolgozol, adnak ők), a meleg étel az este szokás, emiatt az éttermek árai is úgy vannak belőve, hogy oda az ember vacsorázni megy. Ennek ellenére (vagy inkább emellett) is iszonyat drága minden, még így a svéd árakhoz szokva is, persze a norvég fizetéssel kicsit más a helyzet. Érdekes volt még azt is megfigyelni, hogy egy csomó svéd szónak felismertem a norvég változatát, úgy tűnik, tényleg ragad rám valami a nyelvből.

Kicsit furcsa volt így kenyérrel, ellenben a hús valamivel jobb volt a Svédországban ettek többségénél

Kicsit furcsa volt így kenyérrel, ellenben a hús valamivel jobb volt a Svédországban ettek többségénél

Nem sokat láttam a városból amúgy, leginkább mert kettőkor újra autóba ültünk, és visszaindultunk, mert különben elkaptuk volna a délutáni-esti csúcsforgalmat. Az út norvég felében megnéztem a The Incredible Burt Wonderstone-t, amiben volt kb. 5 jó poén, amúgy teljesen felejthető és kihagyható. Meg kéne néznem alaposabban, hogy is megy az internetroaming a szolgáltatómnál, mert az se Magyarországon, se Norvégiában nem ment egyáltalán, pedig elvben kelett volna néki.

Este aztán beraktam a WWDC-t, örültem az új OSX-es dolgoknak, sírtam az iOS új kinézetén és elkezdtem gondolkozni azon, hogy akkor lehet, a következő telefonom újra valami Android lesz, csak szigorúan Google-ös, nem az a fajta amire a Samsung/HTC ráhúzott sok réteg felesleget. Csak könyörgöm, 2013 közepe van, hozzanak már ki egy olyan készüléket, amiben van egy igazán tisztességes kamera.

Hasznos OSX-es cuccok: Jumpcut

· 180 words · 1 min read

Régebben már írtam a Moomról, ami az egyik kedvenc OSX-es segédprogramom, most itt egy másik, ami nélkül szintén nem tudok élni: ez pedig a Jumpcut.

gl

A Jumpcut egy kőegyszerű vágólap-kezelő: eltárolja nekünk az utolsó x (maximum 99) szöveget, amit oda másoltunk, amit aztán egyszerűen előhozhatunk vagy a felső menüsori ikonjára kattintva, vagy, ami szerintem sokkal kényelmesebb, és nem szükséges hozzá az egér használata, egy tetszőleges billentyűparanccsal (nekem ^⌥V lett, de kinek mi) fel tud dobni egy ablakot a képernyő közepére, ahonnan gyorsan és egyszerűen ki tudjuk választani a szöveget a kurzorgombokkal, amit keresünk. Itt egy animgif róla:

outloop

Természetesen nem ez az egyetlen segédeszköz erre, egyszerűen nekem ez vált be. Alapjába véve alakította át a felhasználási szokásaimat, és aktívan használom arra, hogy egyszerre több különböző dolgot másoljak a vágólapra, horrible dictu így rakjak el magamnak valamit egy fél percre, hogy utána újra elővegyem. Kell egy kis aktív rászokás, de utána viszont már nem lehet leszokni.

Ja, és ne ijesszen el senkit az, hogy nem volt több, mint 4 éve frissítve, a mai napig hibátlanul üzemel a legújabb OSX verzió alatt is.

mac, osx

Nyugis hétvége

· 248 words · 2 min read

Szombaton nem csináltam semmit. Najó, majdnem semmit: leginkább ültem a fotelben és sorozatokat néztem. Befejeztem a már emlegetett Orphan Black első évadát: az évadzáró kicsit kaotikusra sikerült, és vannak dolgok, amiket sokkal jobban is meg lehetett volna csinálni, de a második évadra tuti maradok. Miután az elfogyott, befejeztem a New Girl második évadját is, amit eredetileg elkaszáltam valahol a második évad közepén, de a junkies kritikák hatására úgy döntöttem, adok neki még egy esélyt, és megérte: nagyon jó volt az utolsó tizenkevés rész, szépen csavarták a szálakat a készítők, egyedül az évadvégi cliffhanger volt kicsit ciki.

c37073fad12011e2a30c22000a1f9683_7

Vasárnap aztán gyülekezet, hazament a szlovák lány, én pedig a gyülekezet utáni fikán elszórakoztattam az egyik oda járó házaspár gyerekeit, aminek aztán az lett a vége, hogy meghívtak magukhoz délutánra még kicsit fikázni (igen engem is szórakoztat ennek a szónak a magyar áthallása). Hamar kiderült, hogy a család több tagja is szeret társasjátékozni, és nem ám Monopolyval, hanem Rendes Társasjátékokkal, volt például Race for the Galaxyjük, amire anno egy? másfél? évig teljesen rá voltunk catanva kattanva, úgyhogy rögtön játszottunk is egy menetet a családfővel és a legidősebb lánnyal, aki annak ellenére, hogy összesen kilenc éves, nem is játszik rosszul, ezen kicsit megdöbbentem.

d75add38d12011e2b9a022000a1fa535_7

Utána pedig megismerkedtem a Tantrixszal, amiben a megfelelő színű vonaladat kell építeni egy hatszögletű pályán, sokkal komplexebb, mint azt az ember az első ránézésre gondolná, egészen érdekes, játszani kell még majd ezt.

e6e34282d11f11e2912b22000a1fa8d6_7

Közben pedig leporoltam a Kindle-t és elkezdtem olvasni Pál Feri egy régebbi könyvét, aki most sem okoz csalódást.

Megint házikoszton péntek

· 181 words · 1 min read

457f7414cf8611e2873d22000aaa0773_7

Reggel egy kisebbfajta meglepetéssel fogadott az indiai kolléganő: egy zacskóval, benne három napnyi ebéddel. Az úgy volt, hogy miután megjegyeztem neki még a múltkor, hogy ennék én szívesen gyakrabban is ilyet, eljutottunk oda, hogy az édesanyja benne lenne abban, hogy hetente főzzön, csak minimum három adagot. Természetesen rávágtam, hogy persze, és abban a hitben éltem, hogy akkor majd meg fogjuk beszélni, hogy mit-hol-merre-meddig, ő azonban egy fokkal tovább vitte a dolgot, és már el is hozta az első adagot, aminek a váratlansága ellenére is rendkívül örültem. Meg is ettem az elsőt ebédre, a nevére sajnos nem emlékszek, finom volt, bár pont marhával készült, amit annyira nem kedvelek ilyen kajában, de a szósz része ütött. A másik kettő az csirke, az lesz a hétvégi ebéd.

Este hazaérve aztán elkezdtem nézni az Orphan Blacket, egyelőre tetszik. Én se fogok mást csinálni, mint a linkelt JWZ poszt, berakom ide az első három percét, kedvcsinálónak:

Hétfőn hajnal 6-kor irány Oslo, viszek magammal egy routert, egy switchet, meg egy új szervert, végül csak kettesben megyek a CEO-val, remek lesz. De előtte még itt egy teljes hétvége.

Hasznos OSX-es cuccok: váltás a billentyűkiosztások között Caps Lockkal

· 121 words · 1 min read

Rakjuk el rovatunk következik: itt van leírva, hogy kell belőni OSX alatt azt, hogy a Caps Lockkal tudjunk a billentyűzetkiosztások között váltani. Nekem ez különösen hasznos, mert hármat használok egyszerre: alapból egy mezei amerikai kiosztást, de a blogoláshoz, meg mikor néha ékezetek kellenek, átváltok a magyarra (abból is a Hungarian QWERTY kiosztást használom), és amióta kiköltöztem Svédoszágba, azóta előkerül rendszeresen a svéd kiosztás is. Régebben csináltam magamnak egy hibrid kiosztást az Ukulele segítségével, de ez valahogy jobban bevált, és így nem kell AltGr-t használnom a különböző ékezetes karakterekhez, hanem csak egy (vagy két) gombnyomásra van a kívánt kiosztás. Egyetlen módosítást eszközöltem az eredeti cikkhez képest: úgy lőttem be, hogy mindig a következő kiosztásra ugorjon, mert így tudok váltogatni kényelmesen mindhárom között.

gp

mac, osx

Nemzeti ünnep csütörtök

· 272 words · 2 min read

Ma, csütörtökön nemzeti ünnep van, 1523-ban ezen a napon koronázták meg első Gusztáv királyt, akitől a modern Svédországot számítjuk. Ennek megfelelően aludtam legalább fél8-8ig, amikoris felkeltett a napfény. “Dehát már vannak sötétítőfüggönyeid!” — kiáltanak fel tapasztalt olvasók. Ez igaz is, azonban a harmadik emelet és a szép nagy ablakok kombinációjának megvan az az előnye, hogy az albérlet alapvetően nagyon világos — és nagyon fel tud melegedni. Emiatt már egy jóideje csak nyitott ablaknál lehet csak jól aludni, ami, hogy ne jöjjön a fejemre a hideg, a konyhában van nyitva, ahonnan meg kiválóan beszűrődik a fény reggelente. Szóval van még mit finomítani a rendszeren.

A délelötti lustulás után nyakamba vettem a várost — értsd: elvillamosoztam a bevásárlóközpontba — hogy bevásároljak kicsit, leginkább farmerokat és egy új cipőt, mert az előbbiből már nagyon kevés van, az utóbbi meg éppen esik szét apró darabokra. Nem volt egy egyszerű menet, de sikerült találni mindkettőt, bár így utólag korántsem vagyok biztos a cipőválasztásban, mert pár óra használat után elég kényelmetlen, remélem, ez csak a betörési fázis. Pólókat még tegnap rendeltem az internetről, hosszúujjúak kellenek még, amiket valószinű szintén online fogok beszerezni.

Este aztán hivatalos voltam egy kültéri sütögetős partira amit az egyik házicsoportbeli lány testvére meg a férje szervezett, megállapítottuk, hogy kubbot játszani füvön teljesen más, mint kavicson, közben beindult a grill, megsültek a hamburgerhúsok, és mindenki leült enni, kivéve én, mert fájdalmasan későn ebédeltem, és még a közelében se jártam az éhségnek, majd nemsokkal ezután hazajöttem, mert nem éreztem túl jól magam (ennek nem volt köze a társasághoz), és most a fotelben lustálkodva várom a pénteket, hogy aztán megint jöjjön két nap pihenés, utána meg Oslo.

Kubb szerda

· 165 words · 1 min read

Este a házicsoportban elbúcsúztattuk a szlovák lányt, aki sajnos vasárnap délután hazautazik, emiatt az alkalom is kicsit kevésbé volt formális, beszélgettünk, elvoltunk, játszottunk. Talán már leírtam, hogy ennek a gyülekezetnek ez a legnagyobb előnye és hátránya is egyben: megismerkedhetsz egy csomó remek új emberrel, barátokat szerezhet, akik azonban sokszor csak pár hónapig vannak itt.

Apropó játszottunk: múlt héten szintén ugyanitt ismerkedtem meg a Kubb-bal, ami egy egészen szórakoztató kültéri játék. A részletes szabályok fent vannak a wikipedián, de az alapok egyszerűek. A pályán öt-öt kubb (15 centi magas fahasáb) van két sorban egymással szemben, a kettő között félúton meg a király. Két csapat van, akik felváltva próbálják egy 30 centis henger alakú botot, szigorúan függőlegesen dobva ledönteni először a másik csapat kubbjait, majd legvégén a királyt. A csapat ledöntött kubbjait a kör elején át kell dobni az ellenfél térfelére, majd ott felállítva először azokat kell ledönteni, és csak utána lehet a többit.

kubb

Törzsgyökeres svéd játék egyébként, Gotland szigetéről származik, ott rendezik minden évben a világbajnokságot.

Otthonról dolgozós kedd

· 337 words · 2 min read

Igyekeztem elkerülni, többször sikerült is, de ma utolért a végzetem: otthon kellett maradnom, mert csak dél és délután 4 között volt időpont a mosógéphez. A következő időpontom se sokkal szerencsésebb, bár az már este van, de 13 nap múlva, épphogy van annyi ruhám addig. Ha nagyon akartam volna, időzíthettem volna valahogy úgy, hogy a nap egy részét az irodába töltöm, de gondoltam akkor már csináljuk rendesen, próbáljuk ki ezt az otthonról dolgozás dolgot itt is.

Délelőtt otthon voltam, igazából jól ment a dolog, bár persze kényelmesebb dolgozni az irodában, a két hatalmas monitor előtt, mint egy laptopon, de egy-egy nap simán okés így, van VPN, szinte minden elérhető otthonról is így. Aztán eljött a várva várt dél, beraktam a mosást, és eszembe jutott, hogy van egy függetlenítendő mobilnetes USB stickem. Az úgy volt, hogy ki tudja miért, valahogy nálam maradt az előző munkahelyemről egy ZTE MF680, aminek egyetlen apró hibája van: a magyar Telenorhoz van kötve. Szerencsére az internet viszonylag gyorsan kidobta a célszoftvert, amihez már csak egy virtuális Windows kellett, amit a Microsoft ad, szivesen, igyen. A függetlenítés után még kellett kicsit gugliznom, hogy a megfelelő kapcsolódási beállításokat megtaláljam az itteni szolgáltatóhoz, de utána már minden működött.

Persze az egészre végül nem volt szükségem. Miután lement a mosás, kiteregettem, és elindultam a városba, egyrészt ebédelni, másrészt a nap maradék részét eltölteni egy kávézóban. Végül a már jól bevált Fröken Olssonban kötöttem ki, ami azon kívül, hogy egy remek kávézó, van használható wifije és még konnektorok is, hébe-hóba. Ráadásul, ami igazán egyedi benne, hogy nyitva van este 10-ig, ami nem mondható el a városban lévő kávézók túlnyomó többségéről: ők este 6-7 körül bezárják a boltot.

A munka után aztán elmentem cipőket nézni, merthogy a mostani már erősen esik szét, aztán hazajöttem, és azóta leginkább lustulás van. Furcsa ez a hét, tegnap iroda, ma itthon, holnap megint iroda, este házicsoport, csütörtök viszont munkaszüneti nap, nemzeti ünnep van, pénteken viszont megint meló, vagy kiveszek rá egy szabit, és hosszúhétvégévé konvertálom a hetet, ellenben erre most nem látok egyelőre indokot.